ИСТОРИЈСКА ПОБЕДА АИРОНИЈА

СЛАВЉЕ ИГРАЧА АИРОНИЈА ПОСЛЕ ПРВЕ ПОБЕДЕ У ЕВРОПСКОМ РАГБИ КУПУ

Претходна три дана широм Старог континента игране су утакмице трећег кола Европског рагби купа (ЕРЦ). Највеће изненађење приредили су рагбисти Аиронија који су на свом терену савладали славни Олимпик из Биарица 28:27 (11:12). Неочекивана је била и побда Тулона 19:13 (13:7) на гостовању Лондон Ајришу. Једине две екипе које и даље ове сезоне не знају за пораз су Тулуз и Нортхемптон. Шампион Европе је наставио тријумфални низ победивши Вориорсе у Глазгову 28:16 (25:16) док су Сеинтси успели да остану не поражени и после окршаја са Кардиф Блузом кога су савладали 23:15 (10:12).

ТОМ ЏЕЈМС У "ЗАГРЉАЈУ" СВЕТЦА ЏЕЈМСА ДАУНИЈА

На утакмици одиграној на стадиону Френлкинс гарденс у Нортхемптону главни судија Роман Полит имао је пуне руке посла. Француски арбитар показао је пет жутих картона, три домаћој и два гостујућој екипи. Ипак, и поред недостака дисциплине публика је уживала у добром рагбију а више разлога за задовољство имале су домаће присталице јер су Сеинтси победили госте из Кардифа есејима Пола Дигина и Криса Ештона док је Стивен Милер био прецизан из обе трансформације као и из три казне.

За Плавце који су се за Европски рагби куп квалификовали освојивши Челинџ куп прошле сезоне све поене постигао је Шкотски репрезентативац Дан Паркс са пет казнених удараца.

ФЛОРИЈАН ФРИЦ БЕЖИ ОДБРАНИ ВОРИОРСА

У окршају четвороструког првака Старог континента и Вориорса у Ендинбургу на Фирхил арени готово сви поени су постигнути су у првом полувремену. Једино покретање семафора у других 40 минута издејствовао је Давид Скрела трећом казном. Отварач Тулуза претходно је погодио претварања после есеја Флоријана Фрица и Јаника Жузиона док је био непрецизан после полагања Седрика Хејмана.

ЏОНИ ВИЛКИНСОН У ДУЕЛУ С ИРСКИМ ИЗБЕГЛИЦАМА

Најзаслужнији за победу Тулона на гостовању Лондон Ајришу био је човек  који је Енглеској донео титулу светског првака 2003. дроп голом у у чувеном финалу против Аустралије. Четири казне Џонија Вилкинсона и трансформација после есеа Рудија Вулфа биле су довоље да тим с Азурне обале однесе цео плен са стадиона Медејси у Редингу.

СЛАВЉЕ ЧАПЉА ПОСЛЕ ИСТОРИЈСКЕ ПОБДЕ ПРОТИВ БИАРИЦА

Хероји трећег кола Европског рагби купа дефинитвно су момци из Виадане. Аирони је пронашао начин да савлада далеко кавлитетнију екипу Биарица у сусрету у коме су се ривали шест пута смењивали у вођству.

ЏЕЈМС МАРШАЛ ПОСТИЖЕ ЕСЕЈ ЗА АИРОНИ

Чапље су прве дошле до предности казном Тита Тебалдија али је она убрзо анулирана есејима Романа Терана и Такудзве Нквење. Аирони се приближио Олимпику на само поен разлике још једном казном Тебалдија и поентирањем Џејмса Марашала међутим, у другом минуту наставка Иан Балшо је полагањем одлепио Биариц на 17:11.

Домаћи нису клонули духом и наставли су да врше притисак на противника што је резултирало есејем Ђулија Тониолатија а Тебалди трансформацијом враћа Ариони у вођство. Нови преокрет је уследио у 58. минуту четвртим полагањем Баскијаца преко Шарла Гименеза чиме су осигурали бонус поен а Димитри Јашвили је био сигуран за друго претварање.

ТИТО ТЕБАЛДИ ПОГАЂА КАЗНУ ПРОТИВ БИАРИЦА

Само пет минута касније полагање лопте иза гол линије Биарица Матее Пратићетија омогућило је Тебалдију још једну трансформацију за нову смену али Јашвили, бивши деми репрезентације Француске грузијског порекла, казном поново доводи госте у вођство.

Ипак, последњу реч на сусрету имали су првотимци Аиронија.  Дроп голом аријера Жулијена Лахарака два минута пред последњи звиждук судије извојевали историјску победу обзиром да је ово дебитантска сезона представнику Италије у најпрестижнијем клубском такмичењу Европе а противник им је била екипа која је играла последње финале ЕРЦ.