ПОБЕДА ЕНГЛЕСКИЊА У ВЕЛСУ

СЛАВИЛЕ У ПОРТ ТАЛБОТУ: Селу Тусон прима заслужене честитке од саиграчица. ФОТО: Јован Бајић.
СЛАВИЛЕ У ПОРТ ТАЛБОТУ: Сели Тусон прима заслужене честитке од саиграчица. ФОТО: Јован Бајић.

За разлику од мушкараца који су дан раније доживели дебак у Кардифу, жене Енглеске су у последњој утакмици, последег, петог кола Купа шест нација за припаднице лепшег пола одиграној у Порт Талботу у трилер завршници оствариле победу поротив Велса 20:16 (15:8). Хероина тријумфа је била Сели Тусон која је десет минута пред крај меча продором у стилу Џонах Лому постигла одлучујући есеј за преокрет и тријумф.

КАПИТЕНСКИ: Сара Хантер постиже први есеј за Енглеску.

Гошће којима је била неопходна победа са више од 30 поена разлике како би такмичење на турниру који су лане освојиле Грен слемом завршиле на другом месту, одлично су започеле меч казном Ембер Рид. У 14. минуту после добро изведеног скрама на десетак метара од есеја ривалки Сара Хантер је пробила одбрану и поентирала. Полагање капитена Ембер Рид није успела да трансформише погодивши стативу.

ИСКОРИСТИЛА ГРЕШКУ: Лидија Томсон прелази преко Дидџи Хјуел пред полагање. ФОТО: Јован Бајић

Велшанке су узвратиле есејем Чарли Мареј али их је грешка Дидџи Хјуел скупо коштала. Испуцавање аријера из својих 22. метра изблокирала је Лидија Томсон и дошавши неочекивано до лопте неометано је постигла есеј. Из теже позиције у односу на претходну Ридова је укњижила додатна два поена. До одласка на одмор Еленор Сноусил је приближила девојке у црвеним дресовима на седам заостатка казненим ударцем.

ЕЛЕНОР СНОУСИЛ ИЗВОДИ ТРАНСФОРМАЦИЈУ. ФОТО: Јован Бајић.

Отварач домаће екипе казном је отворила друго полувреме у којем се водила интезивнија борба али су одбране биле на месту све до десет минута до краја утакмице када је уследило одушевљење на трибинама стадиона Атлетик спортс граунда у Порт Талбоду, дому велшког Премијерлигаша Аберевона.

НАПРАВИЛА ПРЕОКРЕТ: Меган Јорк постиже есеј.

Шутем из казне рагбисткиње Велса су се приближиле на пет метара од гол линије Енглескиња. После добро изведеног аута и три одрађене фазе, резервни стуб прве линије мелеа Меган Јорк је прошла обарање Хане Галагер и поентирала за 16:15.

НАПРАВИЛА ОДЛУЧУЈУЋИ ПРЕОКРЕТ: Сели Тусон постиже есеј за победу. ФОТО: Јован Бајић

Међутим, гошће нису губиле наду. Стрпљиво су градиле нападе. После пар фаза отвориле су лопту по левој страни до крила где ју је примила Сели Тусон постигла победоносни есеј сломивши срца ривалкама али и већини окупљене публике.

ИЗ ПОРТ ТАЛБОТА: Јован Бајић

ВЕЛС – ЕНГЛЕСКА 16:20 (8:15)

Стадион Атлетик спортс граунд у Порт Талботу.

Гледалаца: 1.000

Главни судија: Ники Инвуд (Нови Зеланд)

Помоћници: Сајмон Рис (Велс), Алан Џенкинс (Велс)

ВЕЛС: Џени Дејвис, Лори Харис, Кетрин Едвардс, Џема Халет, Шона Паувел Хјуз, Кетрин Николас, Шионс Харис, Ракел Тејлор, Ејми Деј, Елинор Сновсил, Чарли Мареј, Ребека Де Филипо, Елен Еванс, Керол Џејмс, Дидџи Хјувел.

Керол Филипс, Меган Јорк, Бетен Хаувел, Ниа Дејвис, Вики Овенс, Лаура Простер, Пилипа Тутиет, Лејла Џонс.

ЕСЕЈИ: Чарли Мареј (20`), Меган Јорк (70`).

КАЗНЕ: Еленор Сноусил (37`, 60`).

ЕНГЛЕСКА: Роуз Кроувел, Викторија Флетвуд, Лаура Кејтс, Џоана Мекгличрист, Емили Браунд, Сара Хантер, Хана Галагер, Хериет Милар Милс, Ла Тоја Мејсон, Цери Ларџ, Сели Тусон, Ембер Рид, Ебигејл Чемберлејн, Лидија Томсон, Лорен Кетел.

Ема Крокер, Рошел Кларк, Софи Хеминг, Тамара Тејлор, Ребека Есекс, Џорџина Гуливер, Ким Оливер, Емили Скот.

ЕСЕЈИ: Сара Хантер (14`), Лидија Томсон (30`),  Сели Тусон (77`)