У продаји су се појавили нови дресови Јужноафричке Републике у којима ће Спрингбокси у септембру и октобру на Новом Зеланду покушати да одбране титулу светских шампиона што до сад ни једна репрезентација није успела да учини. Ово и не би била толико интересантна вест да са груди дреса Јужне Афрке није уклоњен легендарни грб, чувена антилопа у трку, по коме су рагбисти с југа Црног конинента познати светској јавности.
Непуних годину дана од завршетка Мондијала у Француској почело је да се спекулише о замени грба
Спрингбокса који је већинској црној популацији био трн у оку од времена расиситичког режима. Изговор за тако нешто је био да амблем дели нацију. То је и било тачно али само у ери Апартхејда.
По доласку Нелсона Манделе на власт и укидању спортских санкција, Јужној Африци је додељена организација Светског првенства 1995. које су домаћин неочекивано освојили. И сам Мандела се противио укљањању антилопе с дреса а целу стуацију, за оне неупућене, лепо је објаснио Клинт Иствуд екранизовавши чувене догађаје у филму Инвиктус који је освојио и два Оскара.
Још један изговор за скидање грба поред поменутог је одлука водеће политичке партије у Јужној Африци, Афричког националног конгреса (АНК) који с коалиционим партнерима води државу од 1994. годне да жели све спортове да уједини под једним амблемом, цветом протее.
Да би коначно могли то и да спроведу у (не)дело представници АНК су најавили крајем 2008. а већ следеће године, пред турнеју Британских и Ирских Лавова, антилопа је са леве стране груди дреса Спрингбокса, по којој су и добили сада већ легендарни надимак, померена на десну и на њено место је дошла протеа.
Како прописи Међународног рагби борда налажу да се за време светског првенства на грудима дреса могу наћи само три амблема, грб на левој, лого светског првентсва на десној и лого произвођача у средини, на грудима дреса Јужне Африке није било места за антилопу. Као компромис, чувени грб је стидљиво премештен на леви рукав.
Овакав потез је изазвао лавину неодобравања и бурне реакције у Јужафричкој Републици чију су славу пронели управо њени рагбисти освајањем светског првенства 1995. и 2007. Незадовољно је велико чак и међу црним становништво које се одавно поистоветило са Спрингбоксима а да не помињемо шта о свему овоме мисли бела мањина. Углавном, Јужноафриканци ће морати да се помире с чињеницом да ће њихови најомиљенији спортисти играти на Светском првенству у дресу без Спрингбока на грудима, грбу који су више од 100 година с поносом и великим успехом носли.