Међународни рагби борд (ИРБ) на последњој седници одржаној у Даблину, утврдио је најважније датуме Светског првенства које ће се 2015. године одржати у Енглеској. Почетак осме смотре најбољих репрезентација планете заказан је за 18. септембар док ће се меч за титулу светског шампиона играти 31. октобра на стадиону Твикенхем у Лондону.
– Узбуђење навијача, играча и свих оних који ће на било који начин бити учесници и део целог догађаја, сазнањем да Светско првенство 2015. почиње 18. септембра и да ће се финале играти на 31. октобра на легендарном стадиону Твикенхем, удахнуло је живот Мондијалу – рекао је Пол Вон извршни директор организационог комитета Светског првенства Енглеска рагби 2015. после скупа у главном граду Републике Ирске.
На састанку је потврђено да се још преговара око коначних термина утакмица које би могле да се играју и на теренима стадиона Енфилд у Ливерпулу , Емирејтс у Лондону и Олд Трафорд у Манчестеру.
Поново је било жустре дискусије око датума Мондијала. Намера људи из Рагби савеза Енглеске је била да се турнир заврши пре померања сатова, односно промене рачунања времена на јужној и северној хемисфери.
Представници Новог Зеланда, Аустралије и Јужне Африке инсистирали су да старт Светског првенства буде крајем месеца како би Супер 15 и Куп четири нације био одигран у целости. Међутим, њихов предлог је одбијен са констатацијом да ће се скраћење такмичења рефлектовати само мањим финансијским губитком.
Било је расправе и око Премијершипа. Правила налажу да се у земљи домаћина не може играти ни једно професионално такмичење током Мондијала тако да ће руководиоци енглеског првенства или морати да одложе старт и одиграју сезону са скраћеним календаром или да направе паузу за време Светског првенства.
Наравно, копља су се ломила и око пара. Новозеланђани су још прошле године истакли да неће учествовати на Мондијалу у Енглеској под досадањим финансијском условима јер због смањеног броја утакмица у години светског првенства имају значајне новчане губитке. Под притиском Међународни рагби борд је одлучио да у периоду од 2012. до 2015. убризга још 50 милиона британских фунти поред 150 милиона који су уложени на глобалном нивоу у рагби од 2009. до 2012.
Можда ће руководство Рагби савеза Србије трљати руке на последње наведену информацију али пре тога треба да засуку рукаве на истим и дигну домаћи рагби из прашине у којој се сада налази ако имају намеру да добију иоле већи део колача у оносу на садашњи.