РОЛАНД И ФРАНЦУЗИ ПОБЕДИЛИ ХРАБРЕ ВЕЛШАНЕ

ТРЕНУТАК ОДЛУКЕ: Алан Роланд показује Сему Ворбартону врвени картон.
ТРЕНУТАК ОДЛУКЕ: Алан Роланд показује Сему Ворбартону црвени картон.

Престрогом одлуком ирског судије Алана Роланда који је у 19. минуту показао црвени картон капитену Велса Сему Ворбартону због опасног обарања Винсена Клера, Французи су имали више од сат времена играча више на терену али су се жестоко намучили да победе невроватно борбене Змајеве. Без обзира што су Велшани ти који су постигли једини есеј мечу, три казне Моргана Паре одвеле су Триколоре у финале Светског првенства на Новом Зеланду.

ЕКСКЛУЗИВНО С ИДЕН ПАРКА: Јован Бајић.
ЕКСКЛУЗИВНО С ИДЕН ПАРКА: Јован Бајић.

Пљусак који је пред сам почетак првог полуфинала Мондијала погодио стадион Иден парк у Окланду учинио је лопту клизавом што је проузроковало пар грешака у уводним тренутцима утакмице. Велшанима који су први створили озбиљнију прилику лопта је испала у напред на свега пет метара од есеја а ни Французи нису били ништа спретнији у идентичној ситуацији на другој страни терена.

Због бацања у рак судија је досудио казну против Триколора а Џејмс Хук је претворио у поене донео вођство Велсу.

Недуго затим, изабраници Марка Ливермона су били налету. На средишњем делу игралишта Сем Ворбартон је оборио Винсена Клера. Јесте било опасно обрања али дефинитвно не злочиначко. На успореном снимку, могло се уочити на изразу лица и реакцији капитена Велса да није имао намеру да повреди крило Тулуза. Јесте дигао ноге Клеру изнад рамена за шта се у најгорем случају добија жути картон али га није бацио на земљу, односно није урадио такозвани „ашов“. Поновљени снимак је показао да када је постао свестан шта ради, Ворбартон је спустио Клера који је попут фудбалера из италијанске лиге остао да лежи на трави.

СПОРНИ ТРЕНУТАК: Сем Ворбартон у дуелу са Винсеном Клером.
СПОРНИ ТРЕНУТАК: Сем Ворбартон у дуелу са Винсеном Клером.

Алан Роланд, чији је отац Француз и чију су земљу управо Велшани у четврфиналу избацији са Светског првенства, одмах је показао Сему црвени картон без консултације са помоћницима о озбиљности, односно величини  прекршаја и без погледа на један од два огромна екрана на стадиону на којима је могао да види шта се тачно десило.

Од искусног и квалитетног сусдије попут Роланда могло се очекивати више у ситуацији која је дефинитвно одлучила меч.

Французи су искористили поклон већ у првој прилици. У првом мелеу после инцидента Триколори су просто разнели скрам Велса и зарадили казну. Морган Пара је погодио гол што је учинио још једном до одласка на одмор чиме су отишли на предах са вођством од 6:3.

Деми Клермона је почетком другог полувремена још једним прецизним казненим ударцем повисио предност и од тог тренутка Галски петлови су практично били у дефанзиви.

Небероватно храбри и борбени Велшани градили су нападе, апсорбовали противничке и користили сваку крвљу и знојем издејствовану прилику да се приближе гол линији ривала.

И С ИГРАЧЕМ МАЊЕ ПОЕНТИРАЛИ: Мајк Филипс пред постизање јединог есеја на мечу.
И С ИГРАЧЕМ МАЊЕ ПОЕНТИРАЛИ: Мајк Филипс пред постизање јединог есеја на мечу.

После неколико фаза играча мелеа који су дефинитвно поднели највећи терет утакмице, Мајк Филипс је уочио сићушну рупу у одбрани Француске. Кренуо ка њој, лажним пасом заварао противника, прошао кроз их неколицину, испринтао до есеја и поентирао чиме је приближио Змајеве на свега поен заостатка.

Стивен Џонс који је у 46. минуту заменио Џејмса Хука на позицији отварача имао је шансу да направи преокрет али на опште разочарење публике на стадиону која је, не рачунајући Французе, од црвеног картона Сема Ворбатона здушно подржавала момке у црвеном, резервна десетка је промашила трансформацију.

Пет минута до последњег звиждука Роланда, Николас Мас је ушао по лопу у рак на недозвољен начин што је дало још једну шансу Велсу за прелазак у вођство. Млади Ли Халфпени је преузео одговорност на себе и упутио шут на гол са готово половине терена али лопта је прошла тик испод пречке.

ДЕТАЉ С МЕЧА ВЕЛС - ФРАНЦУСКА: Тоби Фелатау у продору против Триколора.
ДЕТАЉ С МЕЧА ВЕЛС - ФРАНЦУСКА: Тоби Фелатау у продору против Триколора.

У последњим тернутцима утакмице Змајеви су направили 22 фазе које су одвеле игру у продужетке у намери да поново обезбеде Стивен Џонсу што бољу позицију за дроп шут у на стативе или да изнуде зану али одбрана Француске је била непробојна. Приликом стварања следеће фазе испала им је лопта уназад коју су покупили Триколори и брже боље је избацили у аут што је означило крај неверовано напетог полуфинала.

У мечу за титулу шампиона света Французи чекају бољег из сутрашњег сусрета Нови Зеланд – Аустралија, стиче се утисак не заслужено. Имали су три четвртине сустера играча више на терену и нису постигли есеј док Велс бројчано надјачан јесте. Изгубили су друго полувреме у којем је Велс направио полагање док су Французи поентирали само из казне.

Велшани су били на прагу стварања највећег подвига у историји светских првенства али како се испоставило и да изузмемо чињеницу да су играли с 14 играча готово цео меч, скупо су их коштали промашаји. Џејмс Хук је “фулао“ две казне и био непрецизан из дроп шута, Џонс такође није погодио гол из одскока док шут Лија Халфпенија из казне с пола терена није био довљно јак. Наравно није грешка Француза што је Сем Ворбартон уопште довео Алана Роланда у прилику да погреши.

ВЕЛС – ФРАНЦУСКА 8:9 (3:6).

Стадион Иден парк у Окланду.

Гледалаца: 58.629.

Главни судија: Алан Роланд (Ирска).

Помоћници: Џонатан Каплан (Јужна Африка), Вејн Барнс (Енглеска).

Судија у ТВ студију: Ђулио Де Сантис (Италија).

ВЕЛС: Гетлин Џенкинс, Хју Бенет, Адам Џонс, Лук Чартрис, Алун Вин Џонс, Ден Лидијат, Сем Ворбартон, Тоби Фалетау, Мајк Филипс, Џејмс Хук, Шејн Вилијамс, Џејми Робертс, Џонатан Дејвис, Џорџ Норт, Ли Халфпени.

Лоид Брнс, Пол Џејмс, Бредли Дејвис, Рајан Џонс, Лоид Вилијамс, Стивен Џонс, Скот Вилијамс.

ЕСЕЈ: Мајк Филипс (59`).

КАЗНА: Џејмс Хук (8`).

ЦРВЕНИ КАРТОН: Сем Ворбартон (19`).

ФРАНЦУСКА: Жан Баптист Пу, Вилијем Срева, Николас Мас, Паскал Папе, Лајонел Нале, Тери Дусотуа, Жулиен Бонер, Иманол Харинодоки, Димитри Јашвили, Морган Пара, Алексис Палисон, Максим Мермоз, Орели Ружери, Винсен Клер, Максим Мердар.

Димитри Шаржревски, Фабиен Барсела, Жулијен Пијер, Флуженс Огдрао, Франсоа Трин Дук, Жан Марк Дусан, Седрик Хејман.

КАЗНЕ: Морган Пара (22`, 35`, 51`).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.